Skip to Secondary Navigation Skip to Main Content

Current Domain

Languages

STK nedir?

STK Sivil Toplum Kuruluşu'nun kısa adıdır. Bu kuruluşlar devletin parçası olmamakla beraber, devlet tarfından da kontrol edilmezler. STK'lar, devletin gücünün yetmediği konularda araştırma, tesis ve hizmet sağlayarak devlet işlerindeki açığı kapamaya çalışırlar. Dünyanın her tarafında, hem ulusal hem de uluslararası çalışan STK'lar bulunmaktadır. STK'ların genellikle maaşlı çalışan ana personeli ve de daha geniş gönüllü şebekesi bulunur. STK'lar örgütlerinin çalışabilmesi ve de projelerinin ödenebilmesi için genellikle bağışlara bağlı çalışırlar.

Son yıllarda dünyanın bir çok yerinde binlerce yeni STK kuruldu. STK, bir ülkenin yurtdaşlarının seslerini duyurabilmesini, toplumların işlemesi için sorumluluk almalarını ve de kendilerini temsil eden devletler ile örgütlü bir şekilde diyaloğa geçmesini sağlamaktadır. Açık sistemlerde, her türlü zorluk örgütlü diyaloglar kanalıyla çözülebilir.

Kimi zaman sağlam yapılanmış STK'lar, devletlerden daha çok güven toplayabilmektedir. Genel olarak STK'ların yaptırım gücü sınırlı olsa da İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Uluslararası Af Örgütü ve Sınır Tanımayan Doktorlar gibi bazı kuruluşlar, uluslararası politikalarda yönlendirici güce sahiptir.

Hangi Hizmetleri Vermektedirler?
Bir STK kurmayı mı düşünüyorsunuz? Sizin için hazırladığımız Adım adım STK kurma rehberini inceleyin.

 

3.893335
Ortalama: 3.9 (75 votes)
Sizin değerlendirmeniz: Hiçbiri
© Yayım hakkı 2001 - 2016 One Global Economy Corporation